A Malév megszűnésével az emberek lába alól kicsúszott a talaj, ha biztonságos, kipróbált, hazai módját választanák a légi közlekedésnek, nyaralásnak. Folyamatosan egyre olcsóbb és “jobb” ajánlatokkal kecsegtető fapados légitársaságok tűnnek fel a piacon, szuperakciós repülőjegyeikkel, ilyenkor nehéz eldönteni, hol a határ, mégis mi lenne a jó, vagy még jobb nekünk. Egyáltalán, hova érdemes utazni, vagy mi lehet a legjobb, ami még belefér az utazásra szánt költségvetésünkbe, repülőjegyre és szállásra.
Képzelt riportunkban egy utazási tanácsadóval beszélgetünk, az utazási tanácsadóról más szóval travel agentről és a tévhitekről az olcsó repülőjegy foglalással kapcsolatban.
Ki lehet utazási tanácsadó?
Tévhit: bárki, aki járt már Olaszba’ meg Görögbe’.
Valóság: a profi utazási tanácsadók szakirányú főiskolai vagy egyetemi diplomával rendelkeznek, de vannak köztük bölcsészek és természettudósok is szép számmal. Az STA Travel utazási tanácsadói például egytől egyig felsőfokú végzettséggel, több idegen nyelv ismeretével rendelkeznek, és fiatal koruk ellenére rengeteg kollektív utazási tapasztalatuk van.
Tudhat-e többet az én utazási célomról az utazási tanácsadó, mint én magam?
T: nem hiszem, én mindent tudok, nálam többet senki nem tudhat, én utazom nem ő.
V: az utazási tanácsadók naponta találkoznak olyan utasokkal, akik teljesen felkészületlenek úticéljukkal kapcsolatban. Nem csak a látványosságok tekintetében, hanem az őket megillető kedvezmények ismeretében is.
Mit csinál az utazási tanácsadó?
T: egész nap a számítógépe előtt ül, internetezget, meg katalógusokat lapozgat és telefonálgat.
V: az utazási tanácsadó egyénre szabott ajánlatokat készít az utazni vágyók kérései alapján – amikor elmondják, hogy mit szeretnének valójában, egészen hihetetlen dolgokra képes. Tudja, hogy a Te utazásod és a nyaralásod alatt töltött “jóléted” az ő felelőssége. Így anyatigrisként fogja védeni az érdekeidet , jó esetben örül hogy ilyen fontos feladata van, és azt csinálhatja amit szeret, utazik vagy utazásokon gondolkodik, élményeket gyűjt és szerez másoknak.
Hol keres ajánlatot az utazási tanácsadó?
T: az interneten keresgél, és én ügyesebb internet-felhasználó vagyok, lastminute, fapados repülőjegy -nél semmi sem lesz olcsóbb, tudom.
V: az utazási tanácsadó számára az internet csak a kommunikációs csatorna, amelynek segítségével olyan rendszerekben keresgél, amelyek az utazni vágyók számára nem hozzáférhetők. Személyes kapcsolatai, tapasztalatai más kedvezményekhez és végeredményekhez juttatják mint az utazó közönséget. Sokszor olyan szállást, repülőjegyet ajánl amivel van tapasztalata, vagy más megbízható forrásokból már kialakult véleménye van róla. Nem fog téged arra kárhoztatni, hogy +40 ben vagy -25 ben a kifutó pályán karámba tereljenek, majd órákig várakoztassanak. Nem fog ázsiába ventillátoros hotelszobába küldeni, csak mert 800 forinttal olcsóbb, megkeresi a légkondícionáltat, mert tudja, hogy valójában ezt szeretnéd.
Vannak-e olyan eszközei az utazási tanácsadóknak, amikhez én, mint utas ne férnék hozzá?
T: ugyan már, nincsenek. Legfeljebb más skinek alatt látja ugyanazt az infót, amit én is simán megtalálnék., sőt jobb áron, mert én nem keresek rajta.
V: az utazási tanácsadók által használt rendszerek használatához több hetes tanfolyamokat kell elvégezni, és a rendszereket okosan használva olyan ajánlatokat lehet elkészíteni, amelyekre gépek egyelőre nem képesek. Az agentek figyelembe vesznek olyan szempontokat is, amik kifejezetten a Te igényeidre szabottak. Ha problémád van, tudsz kihez fordulni, egy online foglaló rendszerrel nehéz vitatkozni, vagy számonkérni.
Költséges-e az utazási tanácsadó munkája?
T: igen, nyilván többet kell fizetnem, én meg inkább spórolok, elintézem magam.
V: az utazási tanácsadót te fizeted – ahogy a fodrászt vagy a fogorvost is. Épp ezért neked dolgozik, s ha pontos megbízást adsz neki, jó eséllyel rengeteg időt, fáradságot és pénzt takarít meg Neked. Vannak olyan dolgok, amikkel foglalkozhatnál, de nem éri meg. Ilyen minden reggel kenyeret sütni, kalapácsot reszelni, kerékpárvázat hegeszteni a szomszéddal, túrórudit készíteni – ha bármelyiket csináltad, tudod, hogy drágább lesz, és nem az igazi:), vagy csak néhány kifejezetten szerencsés esetben.
Be kell-e mennem utazási irodába, hogy utazási tanácsadót vegyek igénybe?
T: igen, mindig be kell menni, én pedig napi 9-10 órát dolgozom, ezért inkább elintézem magam éjjel az interneten, amit akarok.
V: nem, az utazási tanácsadók e-mailben vagy telefonon is elérhetők, s mivel ma már szinte minden utazási irodai termék vagy szolgáltatás elektronikus vócserekkel igénybe vehető, bárhonnan elérhető ilyen szolgáltatás.
Azoknak pedig, akik továbbra is a tévhitek rabjai maradtak, itt egy gyöngyszem
Visszajelzés: Felszállás! – Utazási irodák közös kampánya a biztos nyaralásért | Az STA Travel Magyarország Blogja